Za sporządzone czynności notarialne notariusz pobiera wynagrodzenie (zwane taksą notarialną) zgodnie z zamieszczonym niżej Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 roku w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2004 r., Nr 148 poz. 1564), powiększone o należny podatek VAT w stawce 23%.
Pobierz rozporządzenie o taksie
Notariusz nie pobiera taksy notarialnej za udzielone w kancelarii porady prawne i informacje.
Notariusz jest płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnych (zwanym PCC) dokonywanych w formie aktu notarialnego oraz płatnikiem podatku od spadków i darowizn (zwanym PSD) od darowizny dokonywanej w formie aktu notarialnego (albo zawartej w tej formie umowy nieodpłatnego zniesienia współwłasności lub ugody w tym przedmiocie).
Obowiązkiem notariusza, jako płatnika wymienionych wyżej podatków, jest obliczenie podatku należnego od podatnika (t. j. strony umowy), pobranie tego podatku i wpłacenie go na rachunek właściwego organu podatkowego w terminie wskazanym przez przepisy prawa.
Podstawa prawna:
Notariusz pobiera opłatę sądową od wniosku o dokonanie wpisu w księdze wieczystej w przypadku, gdy w akcie notarialnym zawarty jest wniosek o dokonanie wpisu w księdze wieczystej podlegający opłacie sądowej.
Obowiązkiem notariusza jest obliczenie wysokości opłaty sądowej, pobranie jej od wnioskodawcy (to jest od osoby składającej wniosek w akcie notarialnym) i przekazanie jej w ustawowym terminie na rachunek bankowy właściwego sądu prowadzącego daną księgę wieczystą.
Podstawa prawna: